امضاء تفاهم نامه همکاری مشترک بین قرارگاه شهید حمید هاشمی و جهاد دانشگاهی همدان

۱۷ آذر ۱۳۹۹ | ۰۹:۵۳ کد : ۲۵۳۹۴ آموزشی
امضاء تفاهم نامه همکاری مشترک بین قرارگاه شهید حمید هاشمی و جهاد دانشگاهی همدان

به گزارش روابط عمومی جهاددانشگاهی واحد همدان، تفاهم نامه همکاری مشترک بین جهاد دانشگاهی واحد همدان و قرارگاه «شهید حمید هاشمی» همدان، به منظور هم افزایی در استفاده از پتانسیل ها و امکانات طرفین با هدف ایجاد اشتغال پایدار برای افراد بی بضاعت و آسیب پذیر جامعه 16 آذرماه در این واحد به امضا دو طرف رسید.

علی کلانترنیا، سرپرست جهاددانشگاهی همدان در این جلسه ضمن ارائه و توضیح کامل طرح ملی مشاغل خانگی اظهار کرد:  طرح مشاغل خانگی  ابتدا در سال 97، به همت دو مجموعه جهاد دانشگاهی و وزارت کار به صورت پایلوت در 9 استان کشور اجرا و منجر به اشتغال 20 هزار نفر در سطح کشور شد که دستاورد خوب این اقدام، سبب آغاز طرح ملی توسعه مشاغل خانگی در 31  استان شد.

کلانترنیا با اشاره به اینکه، همدان، جزء 5 استان برتر کشور در حوزه ظرفیت اشتغال زایی است گفت: سهمیه استان همدان در طرح ملی توسعه مشاغل خانگی، 2100 نفر است که از اواخر شهریور ماه سال جاری در قالب سه فاز در حال انجام و پیگیری است.

وی با بیان اینکه، به واسطه این طرح، ظرفیت های خوبی در حوزه اشتغال به ویژه مشاغل خانگی در سطح استان شناسایی شد ادامه داد: مبل و منبت، سفال و سرامیک، پوشاک، گیاهان دارویی و کشاورزی از جمله ظرفیت های خوب استان در بحث اشتغال است که قابلیت اجرا در سطح منازل را نیز دارد، به عبارتی با بهره گیری از چنین ظرفیت هایی، هر خانواده می تواند به یک قطب اقتصادی تبدیل شود.

این چهره دانشگاهی با اشاره به اینکه طرح ملی مشاغل خانگی در سه فاز در حال انجام است گفت: فاز نخست این طرح، شناسایی ظرفیت ها و پتانسیل های استان در حوزه مشاغل خانگی است، مرحله دوم طرح، آموزش یا به عبارتی توانمندسازی متفاضیان و پیشرانان در دو بخش عمومی و تخصصی است.

سرپرست جهاد دانشگاهی همدان عنوان کرد: مرحله سوم طرح ملی مشاغل خانگی، شناسایی افراد پیشران یا افراد کارآفرین موفق در 10 رشته منتخب این طرح در استان همدان است.

وی با بیان اینکه این مجموعه به افراد پشتیبان حاضر در طرح، آموزش هایی در زمینه فروش اینترنتی، نحوه حضور در نمایشگاه‌های استانی، ملی و بین المللی، دیجیتال مارکتینگ، برندسازی و ... ارائه خواهد داد گفت: به دلیل شیوع کرونا و  تغییر سبک زندگی انسان، چنین ظرفیتی، این زمینه را در اختیار این افراد قرار خواهد داد تا بتوانند بیش از پیش به کسب و کار خود رونق بخشند.

کلانترنیا بخش اتصال به بازار را مهمترین، مزیت طرح مشاغل خانگی عنوان کرد و گفت: پیش از این طرح هایی در همین راستا اجرا شده بود که متأسفانه آنگونه که باید در بخش اشتغال زایی موفق نبوده اند اما این طرح با تمام قوت به دنبال اتصال افراد به بازار کار خواهد بود. 

وی در پایان عنوان کرد: هدف گذاری اصلی این طرح ایجاد اشتغال پایدار در شرایط اقتصادی کنونی برای افراد آسیب پذیر جامعه است که امیدواریم با تحقق آن بتوانیم بخشی از نیازهای جامعه را برآورده سازیم.

صادق نظری، مسئول قرارگاه شهید «حمید هاشمی» همدان نیز در این جلسه با بیان اینکه این مجموعه کاملا مردمی است گفت: قرارگاه شهید «حمید هاشمی» همدان دارای چندین کارگروه مختلف بوده که با هدف پیشگیری و کنترل آسیب‌های اجتماعی و به طور ویژه در حوزه اعتیاد به صورت رایگان در سطح استان در حال فعالیت است.

نظری با اشاره به اینکه محوریت اصلی فعالیت های این مجموعه، اشتغال زایی برای افراد آسیب پذیر است افزود:  کارگروه اشتغال قرارگاه در قالب 9 کارگاه در رشته های میناکاری، خیاطی، چرم دوزی، بسته بندی قطعات کشاورزی و... برای خانواده‌های بی‌سرپرست، بدسرپرست و خودسرپرست در سطح شهر همدان در حال فعالیت است.

وی با اشاره به اینکه عمده فعالیت های این مجموعه در محلات حاشیه و آسیب پذیر شهر است گفت: قرار گاه شهید هاشمی، در حوزه اشتغال موفق به اشتغال 2 هزار نفر شده است که این مهم به صورت تجربی و غیر آکادمیک بوده است این در حالی است که این مجموعه هنوز 990 فضای خالی برای اشتغال افراد به صورت آکادمیک، علمی و تخصصی دارد.

مسئول قرارگاه شهید «حمید هاشمی» همدان نظری با اشاره به اینکه ما محدودیتی برای تأمین مکان و نیرو انسانی در حوزه مشاغل خانگی نداریم گفت: آنچه در این راستا مهم است همت و تلاش افراد متقاضی جهت انجام کار و به طور خاص، کاری علمی و تخصصی است.  

نظری با بیان اینکه، جهاد دانشگاهی یک مجموعه آکادمیک و تجربی است گفت: امیدواریم با انعقاد این تفاهم نامه ارتباطات خوبی میان این دو مجموعه صورت گیرد که بدون شک این مهم موجب افزایش بهره وری کار، ارتقاء توانمندی خانواده ها و در نهایت معرفی بهتر استان همدان در کشور خواهد شد. 


نظر شما :