ذخیره‌سازی ۳۰۰۰ نمونه خون‌بند ناف در همدان

۲۴ مهر ۱۳۹۸ | ۱۳:۴۸ کد : ۱۲۲۸۴ پژوهشی
ذخیره‌سازی ۳۰۰۰ نمونه خون‌بند ناف در همدان

به گزارش روابط عمومی جهاد دانشگاهی واحد همدان، مسئول بانک خون‌بند ناف جهاد دانشگاهی همدان اظهار کرد: تا کنون بیش از 3000 نمونه خون‌بندناف در نمایندگی همدان ذخیره و به مرکز بندناف رویان تهران ارسال‌شده که این تعداد تا سال 92 حدود 450 نمونه بوده است.

عباس وکیلیان در ادامه با اشاره به درمان 80 نوع بیماری توسط خون‌بندناف، خاطرنشان کرد: در 6 ماهه نخست امسال 250 نمونه دریافت و در بانک خون ذخیره‌شده است.

وی با اشاره به وضعیت خوب استان در ذخیره خون بندناف در مقایسه با سایر استان‌ها تصریح کرد: با توجه به تبلیغات انجام‌شده در مطب پزشکان زنان و زایمان و آزمایشگاه‌های سراسر استان شاهد روند افزایشی ذخیره‌سازی خون‌بندناف نوزادان در استان هستیم اما هنوز بسیاری از افراد راجع به مزایای طرح اطلاعاتی ندارند.

وکیلیان با بیان اینکه تا کنون مورد پیوندی از 3000 نمونه ذخیره‌شده از استان همدان استفاده‌نشده است، اعلام کرد: به‌تازگی دو مورد فلج مغزی به مرکز پیوند با سلول‌های بنیادین خون بندناف رویان معرفی‌شده‌اند اما هنوز پیوند صورت نگرفته است.

وی هزینه اولیه نمونه‌گیری را 3 میلیون و 300 هزار تومان اعلام کرد و گفت: سالانه 160 هزار تومان هزینه شارژ نگهداری نمونه بوده که این هزینه اولیه در استان به‌صورت نقدی، چک و اخذ وام قابل پرداخت است.

وکیلیان از انجام نمونه‌گیری در همدان به‌صورت خصوصی خبر داد و تصریح کرد: هر نمونه تا کنون به‌صورت 25 ساله ذخیره می‌شد که در حال حاضر مطالعاتی صورت گرفته که نمونه‌ها به‌صورت دائم نگه‌داری شوند.

مسئول بانک خون‌بند ناف جهاد دانشگاهی همدان در پایان یادآور شد: مطالعات جدیدی بر روی خون دندان شیری انجام‌شده که بتوان از خون ریشه دندان شیری نیز در پیوند سلول‌های بنیادی انجام شود.

وکیلیان خاطر نشان شد، با توجه به ثبت 13 هزار و 78 مورد ولادت در سالجاری در استان، تعداد 250 نمونه ذخیره‌شده در بانک خون‌بند ناف آمار کمی بوده و این امر در استان همدان نیازمند فرهنگ‌سازی بیشتری است تا خانواده‌های همدانی از مزیت‌های این مسأله آگاه شوند.


نظر شما :