فرماندار همدان: باور شعار «ما می‌توانیم» مهمترین دستاورد جهاددانشگاهی

۰۶ مرداد ۱۳۹۹ | ۱۱:۴۰ کد : ۲۰۷۹۲ ستادی
فرماندار همدان: باور شعار «ما می‌توانیم» مهمترین دستاورد جهاددانشگاهی

به گزارش روابط عمومی جهاددانشگاهی واحد همدان، فرماندار همدان با بیان اینکه جهاددانشگاهی همدان طرح‌های خوبی در عرصه واحدهای دانش بنیان دارد، گفت: آنچه ما را به جهاددانشگاهی امیدوار کرده این است که هدفمند وارد مباحث آموزشی و پژوهشی می‌شود به عبارتی آموزش های خود را مسئله محور تعقیب می‌کند.

حسین افشاری، با تأکید بر اینکه شورای عالی انقلاب فرهنگی براساس نظر حضرت امام(ره) دو وظیفه عمده تحقیقات علمی و فعالیت‌های فرهنگی را بر عهده جهاددانشگاهی واگذار کردند، افزود: حضرت امام(ره) تأکید داشتند این دو موضوع ذیل جهاددانشگاهی انجام شود به طوریکه نیروهای بااستعداد و علمی وقت ذیل جهاددانشگاهی کارهای خود را انجام دهند.

وی با بیان اینکه جهاددانشگاهی یک نهاد عمومی غیردولتی است، تصریح کرد: گسترش تحقیقات و شکوفایی استعدادها در سطح جامعه برای نیل به خوداتکایی از اهداف جهاددانشگاهی است که در واقع این از درایت و تیزهوشی امام راحل بود که همان ابتدای انقلاب نزدیک به ۴۰ سال قبل، به دنبال خوداتکایی و استقلال اقتصادی کشور بودند.

افشاری با اشاره به اینکه توسعه امور فرهنگی از دیگر اهداف ترسیم شده برای جهاددانشگاهی بوده است، مطرح کرد: حضرت امام(ره) همکاری بین حوزه و دانشگاه را مدنظر داشتند تا از طریق تعامل بین حوزه و دانشگاه دورنمای روشن و موفقی را برای نسل جوان ترسیم کنند.

وی تحقیقات کاربردی و نیمه صنعتی از طریق پیوند با مراکز علمی و تحقیقاتی را از دیکر اهداف تأسیس جهاددانشگاهی عنوان و خاطرنشان کرد: جهاددانشگاهی واحد همدان یکی از استان های پیشرو بوده و از سال ۶۵ تأسیس شده است.

فرماندار همدان با اشاره به اینکه جهاددانشگاهی طرح‌های خوبی در عرصه واحدهای دانش بنیان دارد، یادآور شد: آزمایشگاه تشخیص طبی، مرکز خون بندناف و مرکز مقاوم سازی سفال و سرامیک از جمله بخش های مهم و کاربردی جهاددانشگاهی همدان است.

وی با بیان اینکه سفال و سرامیک یکی از مزیت‌های برجسته استان همدان به ویژه شهر جهانی لالجین به شمار می‌رود، افزود: در مرکز مقاوم سازی سفال و سرامیک جهاددانشگاهی میزان ناخالصی‌های خاک کم شده و سفال و سرامیک مقاوم می‌شود که اگر بتوانیم این طرحی را که جهاددانشگاهی آغاز کرده را توسعه و تجاری کنیم سفال از کالای زینتی به محصول مصرفی تبدیل می‌شود.

افشاری با تأکید بر اینکه انتظار داریم امسال مرکز ناباروری غرب کشور در همدان به بهره‌برداری برسد، بیان کرد: احداث مرکز درمان ناباروری غرب کشور در همدان یکی از طرح‌های مهم و تأثیرگذار در حوزه فرزندآوری است و با توجه به اینکه ساختمان این مرکز احداث و تجهیزات خریداری شده است، توقع داریم امسال به بهره‌برداری برسد چراکه با راه‌اندازی این مرکز رفت و آمد به تهران و صرف هزینه‌های بالا، کاهش یافته و همدان به عنوان قطب درمان ناباروری کشور مطرح می‌شود.

فرماندار همدان با اشاره به بازدید خود از این مرکز، اظهار کرد: در بازدیدی که از مرکز درمان ناباروری جهاددانشگاهی داشتم، تجهیزات خوبی توسط این مرکز تهیه و خریداری شده و امیدوار هستیم امسال به بهره‌برداری برسد.

وی مهمترین دستاورد جهاددانشگاهی را باور شعار «ما می‌توانیم» دانست و افزود:  این شعا در قشر دانشجوی ما مؤثر بوده است به طوریکه میزان خودباوری علمی تحت تأثیر فرهنگ شاهنشاهی کاهش یافته بود اما جهاددانشگاهی بعد از صدور فرمان حضرت امام(ره) این فضا را تغییر داد و یکی از پایه‌ریزهای مهم این موضوع جهاددانشگاهی بوده است.

افشاری با بیان اینکه ایجاد خودباوری در بین دانشجویان دهه ۶۰ و ۷۰ از مهمترین دستاوردهای جهاددانشگاهی بوده است، گفت: با شروع فعالیت جهاددانشگاهی جوانان متدین و مستعد ذیل این نهاد آغاز به ارائه طرح‌های پژوهشی و تحقیقاتی از نوع کاربردی کردند.

فرماندار همدان با بیان اینکه با توجه به اینکه شهر همدان به عنوان یک شهر علمی شناخته می‌شود، نقش فعالیت‌های علمی و پژوهشی و محصولات دانش بنیان از اولویت‌های اصلی است، گفت: با توجه به اینکه در حال حاضر ۱۴ دانشگاه و مجموعه آموزش عالی با ۴۳ هزار دانشجو و بیش از ۱۵۰۰ هیئت علمی در همدان وجود دارد، جهاددانشگاهی می‌تواند با برقراری ارتباط مناسب بین دانشگاه و صنعت و دستگاه‌های اجرایی با اولویت مشکلات روز مردم و مشکلاتی که طرح‌های اقتصادی با آن مواجه هستند، کمک بزرگی در حل مشکلات داشته باشد.

افشاری با اشاره به شاخص‌های جهاددانشگاهی، افزود: نخستین شاخصه جهاددانشگاهی روحیه جهادی و انقلابی این نهاد بوده و دومین شاخصه ایجاد سازوکار کار تشکیلاتی و سازمان یافته بوده است به طوریکه هم توانست هیئت علمی خوب و هم دانشجویان خوبی را جذب کند.

فرماندار همدان اولویت شهرستان همدان در واگذاری مأموریت به جهاددانشگاهی را بخش های گردشگری، خدمات پزشکی و حمل و نقل دانست و تصریح کرد:  در حوزه حمل و نقل جهاد می‌تواند در زمینه تولید محصولات دانش بنیانی که در کاهش آلاینده‌ها کمک کند و سوخت پاک، پژوهش‌هایی داشته باشد.

انتهای پیام

text to speech icon

نظر شما :