برگزاری مراسم تکریم رییس پیشین و معارفه سرپرست جدید جهاددانشگاهی همدان

۰۲ مهر ۱۳۹۹ | ۱۴:۴۱ کد : ۲۳۰۲۸ ستادی
برگزاری مراسم تکریم رییس پیشین و معارفه سرپرست جدید جهاددانشگاهی همدان
آیین تکریم رییس و معارفه سرپرست جدید جهاددانشگاهی واحد همدان چهارشنبه ۲ مهر برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی جهاددانشگاهی همدان، آیین تکریم و معارفه رییس جهاددانشگاهی همدان با حضور معاون هماهنگی و امور مجلس جهاددانشگاهی، مسوول دفتر نمایندگی نهاد رهبری در دانشگاه علوم پزشکی ابن سینا، مدیرکل دفتر امور سیاسی انتخابات استانداری همدان، معاون هماهنگی و امور مجلس جهادانشگاهی و  مدیرکل اداره کل امور واحدها، پژوهشکده ها، سازمانها و مراکز جهاددانشگاهی چهارشنبه 2 مهر برگزار شد.

مسوول دفتر نمایندگی نهاد رهبری در دانشگاه علوم پزشکی ابن سینای همدان با بیان این‌که آن چه از خوبی ها در نظام جمهوری اسلامی داریم از فرهنگ فضائلی است که در دوران دفاع مقدس تبلور پیدا کرد، گفت: هرچه نقاط ضعف در جامعه شاهد هستیم به علت دوری از این فرهنگ بوده است.

حجت الاسلام سعید کاظمی اظهار کرد: جهاددانشگاهی به تعبیر مقام معظم رهبری ترکیبی از جهاد و دانشگاه است؛ جهاد یعنی مبارزه و دانشگاه عرصه علم و فرهنگ.

وی با بیان اینکه جهاددانشگاهی نهادی است که با نگاه به مبارزه فعالیت دارد، تصریح کرد: لازمه مبارزه دشمن شناسی است و برای دشمن شناسی حتما بستر دشمنی و دشمن را باید شناخت.

کاظمی با تاکید بر اینکه جهاددانشگاهی مجموعه ای است که عرصه علم و فرهنگ را با نگاه مبارزه دنبال می‌کند، ادامه داد: بارزترین وجه تمایز جهاددانشگاهی با سایر ارگان ها این است که بتواند فرهنگ جهاد، مبارزه و کار بسیجی را در عرصه علم و فرهنگ بیاورد.

در ادامه دکتر مهدی باصولی معاون هماهنگی و امور مجلس جهادانشگاهی نیز با بیان این که اکبر اسدی رییس اسبق جهاددانشگاهی در دوران خدمت خود خدمات شایسته‌ای در استان به انجام رساند، اظهار کرد: وی در دوران خدمت خود، توانست بسته‌های متنوعی از خدمات را در جهاددانشگاهی استان به عرضه نمایش بگذراد.

مهدی باصولی اضافه کرد: او توانست در سال‌های اخیر بسته‌های خدماتی این مجموعه را دانش بنیان‌تر کند، در حوزه آموزش عالی دانشگاه علمی کاربردی جهاددانشگاهی استان همدان خدمات تخصصی خوبی به انجام رسیده است.

وی با اشاره به اینکه جای کار در حوزه‌های مختلف جهاددانشگاهی بسیار است، گفت: امیدواریم رییس جدید جهاددانشگاهی همدان با استفاده از ظرفیت افراد مجرب و نخبه همراه با تعامل دستگاه‌های دیگر اقدامات این مجموعه را بهتر از قبل پیش ببرد.

ابوالقاسم الماسی مدیرکل دفتر امور سیاسی و انتخابات استانداری همدان نیز گفت: یکی از ارزش‌های جهاددانشگاهی، نگاه به نخبگان علمی کشور و استفاده از ظرفیت دانشگاه در این مجموعه است که خوشبختانه گام‌های خوب و اساسی در این حوزه برداشته شده است.

ابوالقاسم الماسی افزود: طبق سخن مقام معظم رهبری «جهاددانشگاهی یکی از پویش‌های انقلاب است»، این جمله عمیق و مهم نشان از جایگاه بالا و ارزشمند این مجموعه در تحولات انقلاب فرهنگی و حوزه‌های مختلف آموزشی، پژوهشی و ... دارد.

وی با بیان اینکه جهاددانشگاهی در کشور بدون حاشیه کارهای بزرگی را به انجام رسانده است، ادامه داد: در استان همدان نیز اقدامات خوبی در حوزه‌های مختلف انجام شده است.

در ادامه علی کلانترنیا سرپرست جهاددانشگاهی واحد همدان اعلام کرد: به کمک شرکت شهرک‌های صنعتی، یک آزمایشگاه در مجموعه جهاددانشگاهی راه‌اندازی شده است تا در ادامه مسیر به آزمایشگاه کنترل کیفیت سفال و سرامیک تبدیل شود.

کلانترنیا ضمن گرامیداشت هفته دفاع مقدس اظهار کرد: چهار دهه فعالیت جهاددانشگاهی با وجود ۱۰ سازمان استانی، یک مجتمع تحقیقاتی، دو دانشگاه، هفت موسسه، سه خبرگزاری، یک موسسه فرهنگی و ... نشان از رشد و تاثیرگذاری در پیشرفت کشور دارد.

وی افزود: این نهاد در حوزه‌های فنی مهندسی، مرکز رویان، فرستنده‌های رادیویی پرقدرت و طرح‌های پرچالش همچون طرح‌های اشتغال درخشیده است که نشان از ظرفیت و موفقیت بالای آن دارد که پژوهشکده ابن‌سینا و رویان به‌عنوان شناسنامه جهاددانشگاهی است.

کلانترنیا ادامه داد: نگاه کلان جهاددانشگاهی همدان وارد کردن این ظرفیت‌ها به استان و ایجاد ساختارهای جدید است به‌طوری که زمینه‌های خدمت‌رسانی برای مردم همدان فراهم شود همچنین با توجه به برنامه توسعه ششم برنامه‌هایی در نظر گرفته شده است.

وی با اشاره به این چشم‌اندازها در حوزه‌های مختلف جهاددانشگاهی یادآور شد: در حوزه پژوهشی نگاه به ظرفیت‌های بومی استان است و از این‌رو مرکز سفال و سرامیک این نهاد نیازمند تشکیل یک گروه پژوهشی با رویکرد خاص است به علاوه به کمک شرکت شهرک‌های صنعتی، یک آزمایشگاه در مجموعه خود جهاددانشگاهی راه‌اندازی شده تا در ادامه مسیر به یک آزمایشگاه کنترل کیفیت تبدیل شود.

کلانترنیا در ادامه با اشاره به مرکز درمان ناباروری جهاددانشگاهی مطرح کرد: راه‌اندازی این مرکز در دستور کار است، در حوزه‌های درمانی ظرفیت‌های دیگری نیز وجود دارد از جمله ترمیم زخم و آزمایشگاه تشخیص طبی جهاددانشگاهی که یکی از سابقه‌دارترین آزمایشگاه‌های استان است.

وی ادامه داد: مرکز مشاوره خانواده جهاددانشگاهی در حال حاضر نیمه فعال و زیرنظر معاونت آموزشی است که لازم است به‌منظور پیدا کردن رویکرد تخصصی در زیرمجموعه معاونت پشتیانی قرار گیرد تا پروژه‌های پژوهشی در این حوزه در اختیار مسوولان استانی برای رفع مشکلات موجود قرار گیرد.

کلانترنیا با اشاره به فعالیت مراکز آموزش دوره‌های کوتاه‌مدت جهاددانشگاهی خاطرنشان کرد: در حال حاضر دو مرکز در همدان در این حوزه با رویکرد شغل‌محور وجود دارد اما با توجه به ظرفیت بالا در این حوزه راه‌اندازی مراکز در شهرستان‌های استان نیز در دستور کار است، مرکز آموزش کوتاه‌مدت در ملایر راه‌اندازی شده که غیرفعال است و به دنبال آن هستیم تا شعبه‌ای از جهاددانشگاهی را در این شهرستان راه‌اندازی کنیم.

وی در بخش دیگری با اشاره به فضای ایجاد شده به علت شیوع کرونا و تغییرات پیش‌آمده در زمینه‌های آموزشی، اظهار کرد: تولید محتوای الکترونیکی و توسعه آموزش‌های مجازی در این راستا انجام شد تا در بستر فضای مجازی از آن بتوان بهره برد.

سرپرست جهاددانشگاهی واحد همدان با اشاره به راه‌اندازی مرکز نوآوری و شکوفایی در این واحد استانی اعلام کرد: در حوزه صنایع‌دستی و سفال مجوز اخذ شده و در روزهای آینده شاهد راه‌اندازی این مرکز هستیم.

وی به توسعه فعالیت‌های فرهنگی و فعال کردن سازمان دانشجویان اشاره کرد و گفت: توسعه بازاریابی فرهنگی و کارآفرینی در دستور فعالیت‌های فرهنگی است و ارتقای سرمایه انسانی با محوریت فرهنگ جهادی مورد تأکید این نهاد است در ضمن به‌تازگی مجوز انتشارات برای تالیف کتب و ترجمه گرفته‌شده است و توسعه فرهنگ اجتماعی در مرکز افکارسنجی نیز باید در دستور کار قرار گیرد.

کلانترنیا به اجرای طرح ملی اشتغال با کارفرمایی اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان همدان اشاره کرد و گفت: این طرح باهدف توانمندسازی و آموزش ۲۱۰۰ خانم در سه فاز ظرفیت سنجی، نیازسنجی و ارتباط با بازار در حال اجرا است.

در ادامه رییس اسبق جهاددانشگاهی واحد همدان نیز با بیان این که ذات جهاددانشگاهی فرهنگی است، گفت: حوزه فرهنگی جهاددانشگاهی با کمترین امکانات بهترین ها را به وجود آورد. پتانسیل های بالایی در حوزه فرهنگی جهاددانشگاهی وجود دارد اما امکانات محدود است.

اکبر اسدی با تاکید بر این که دو خبرگزاری ایسنا و ایکنا و مرکز افکارسنجی از ظرفیت های جهاددانشگاهی است، به مدیران استان توصیه کرد که از ظرفیت های فرهنگی جهاددانشگاهی استفاده کنند.

اسدی با اشاره به فعالیت های آموزشی جهاددانشگاهی، تصریح کرد: سه مجموعه موسسه آموزش عالی،مرکز علمی کاربردی و مرکز کوتاه مدت جهاددانشگاهی در حال فعالیت هستند.

رییس اسبق جهاددانشگاهی همدان با بیان این که جهاددانشگاهی در دو دوره رتبه اول کشوری را طی دو سال اخیر کسب کرده است، یادآور شد: مرکز علمی کاربردی همدان از رتبه سه به رتبه دو ارتقاء پیدا کرده است.

وی با اشاره به فعالیت بخش پژوهشی این نهاد، تصریح کرد: اقدامات خوبی در معاونت پژوهشی صورت گرفته به طوری که متناسب با ظرفیت های استان مرکز سفال و سرامیک در همدان راه اندازی شده و جا دارد این صنعت برپایه علمی توسعه پیدا کند.

اسدی با بیان این که مرکز درمان زنان و ناباروری با استفاده از درآمدهای جهاددانشگاهی احداث شده است، افزود: همچنین یک و نیم میلیارد تومان از دفتر مرکزی و حدود ۹ میلیارد تومان از اعتبارات ملی و استانی به پروژه مرکز ناباروری اختصاص داده شده و خروجی و برون رفت این مرکز فوق العاده بوده است.

وی یادآور شد: در سال ۹۷ سازمان برنامه بودجه دو میلیارد تومان و در سال ۹۸ نیز دو میلیارد تومان به مرکز ناباروری همدان اختصاص داده که برای امسال نیز پنج میلیارد در نظر گرفته شده است که امیدواریم حمایت ها از این مجموعه ادامه داشته باشد.

خاطر نشان می گردد در پایان با اهدای لوح سپاس از اکبر اسدی رییس سابق جهاددانشگاهی واحد همدان تشکر و قدردانی شد و حکم سرپرستی جهاددانشگاهی واحد همدان به علی کلانترنیا اعطا شد.

 
text to speech icon

نظر شما :