رییس جهاددانشگاهی استان همدان:

مشاغل خانگی یکی از ظرفیت‌های ایجاد اشتغال و کارآفرینی در هر کشور است

۰۳ دی ۱۳۹۹ | ۰۹:۰۷ کد : ۲۶۱۸۳ ستادی
مشاغل خانگی یکی از ظرفیت‌های ایجاد اشتغال و کارآفرینی در هر کشور است

به گزارش روابط عمومی جهاددانشگاهی واحد همدان، رئیس جهاددانشگاهی استان همدان در گفتگو با ایسنا، از ثبت نام بیش از هزار و هفتصد نفر در طرح ملی توسعه مشاغل خانگی در همدان خبرداد و گفت: مشاغل خانگی یکی از ظرفیت‌های ایجاد اشتغال و کارآفرینی در هر کشور است و در ایران نیز  ظرفیت‌های خوبی در مناطق مختلف وجود دارد.

دکتر علی کلانترنیا با بیان اینکه طرح ملی توسعه مشاغل خانگی یکی از طرح‌های وزارت کار بوده که جهاددانشگاهی مجری این طرح است، اظهار کرد: توجه به ظرفیت‌های استانها منجر به شکل‌گیری طرح ملی توسعه مشاغل خانگی در کشور شده است.

وی با بیان اینکه طرح ملی توسعه مشاغل خانگی با توجه به تجربیات طرح‌های گذشته انجام گرفته است، تصریح کرد: طرح پایلوت مشاغل خانگی که در سال 96 تا 98 در 9 استان کشور انجام گرفت و منجر به اشتغالزایی 20 هزار نفری شد که تجربه موفق وزارت کار و جهاد دانشگاهی در اجرای طرح پایلوت، موجب شد تا در سال 99، طرح ملی توسعه مشاغل خانگی با هدف اشتغالزایی 54 هزار نفر در کشور در 31 استان کلید بخورد.

رئیس جهاددانشگاهی استان همدان با اشاره به اینکه سهمیه استان همدان در طرح ملی توسعه مشاغل خانگی اشتغالزایی 2100 نفر بوده است، یادآور شد: تا کنون 1700 نفر در این طرح ثبت نام کرده‌اند.

کلانترنیا با بیان اینکه طرح ملی توسعه مشاغل خانگی در سه فاز اجرایی خواهد شد، خاطرنشان کرد: فاز اول ظرفیت سنجی و ظرفیت‌شناسی است به‌طوریکه بر این اساس طرح پژوهشی انجام گرفته و ظرفیت‌های بالقوه استان همدان در حوزه مشاغل خانگی شناسایی شده و به عنوان ظرفیت معرفی می‌شود.

وی ادامه داد: در حال حاضر فاز اول این طرح در استان همدان به اتمام رسیده و وارد فاز دوم شده است که از هفته آینده که بحث  آموزش و توانمندسازی است، آغاز خواهد شد.

این مقام مسئول با اشاره به اینکه بیش از 10 رشته در طرح ملی توسعه مشاغل خانگی در استان همدان معرفی شده است، تأکید کرد: با توجه به ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های استان همدان بیش از 10 رشته جمله چرم، قالیبافی، پوشاک و خیاطی، کیک و شیرینی، منبت کاری، میناکاری و سفال در طرح ملی توسعه مشاغل خانگی درنظر گرفته شده است.

کلانترنیا با بیان اینکه مهارت کیک و شیرینی به تازگی به این طرح اضافه شده است، خاطرنشان کرد:  مهارت‌های از قبیل ویراستاری، مترجمی، انیماتوری و برنامه‌نویسی و کامپیوتر نیز برای فارغ‌التحصیلان دانشگاهی درنظرگرفته شده است.

وی با تأکید براینکه توزیع سهمیه در شهرستانها به‌صورت متوازن بوده است، اظهارکرد: در تمامی شهرستانها جلساتی بافرمانداران برگزار کردیم و سعی کردیم توزیع سهمیه در تمام نقاط استان یکسان باشد.

رئیس جهاددانشگاهی استان همدان با اشاره به توانمندسازی متقاضیان مشاغل خانگی، افزود: متقاضیان مشاغل خانگی تحت آموزشهای عمومی و تخصصی قرار می‌گیرند به طوریکه آموزش‌های عمومی مفاهیم کلی درباره ایجادشغل، کارآفرینی  و بازاریابی خواهد بود و آموزشهای تخصصی متناسب با رشته شغلی انجام می‌گیرد.

وی ادامه داد: آموزشهای تخصصی توسط پیشرانان و افراد موفق در کارآفرینی انجام می‌شود به طوریکه در ابتدا پیشرانان تحت آموزش مفاهیمی مثل دیجیتال مارکتینگ و بازاریابی قرار خواهند گرفت و بعد به متقاضیان متصل می‌شوند.

کلانترنیا با بیان اینکه فاز سوم طرح ملی توسعه مشاغل خانگی اتصال به بازار است، یادآور شد: کسانی که در طرح ملی توسعه مشاغل خانگی آموزش می‌بینند محصولات تولیدی خود را در اختیار پیشرانان قرار داده و به این طریق کالای خود را در بازار به فروش می‌رسانند که همین موضوع وجه تمایز این طرح با سایر طرحهاست .

وی با تأکید براینکه اتصال به بازار یکی از نقاط تمایز این طرح است، افزود: جهاددانشگاهی به صورت مستمر این اتصال به بازار را رصد می‌کند تا منجر به شغل پایدار شود.

رئیس جهاددانشگاهی همدان با اشاره به شرایط ثبت نام در طرح ملی توسعه مشاغل خانگی، گفت: شرایط ثبت نام در این طرح بسیار آسان بوده به‌طوریکه تمامی افراد بالای 18 سال که بیمه کارفرمایی ندارند می‌توانند در این طرح شرکت کنند و از آموزش‌های رایگان بهره‌مند شوند.

کلانترنیا با بیان اینکه تا کنون بیش از 90 پیشران در استان همدان شناسایی شده است، اظهارکرد: پیشرانان با کمک سازمان صمت، اداره کل کار، پارک علم و فناوری و مراکز رشد شناسایی می‌شوند که تا کنون 90 پیشران شناسایی شده و محدودیتی در این زمینه وجود ندارد.


( ۲ )

نظر شما :