برگزاری کارگاه "نقش و جایگاه حجاب زن در اسلام"

۱۸ بهمن ۱۳۹۹ | ۰۹:۴۱ کد : ۲۷۷۰۵ فرهنگی
کارگاه «نقش و جایگاه حجاب زن در اسلام» در جهاددانشگاهی همدان به مناسبت میلاد حضرت زهرا(س) و فرارسیدن دهه فجر برگزار شد.
برگزاری کارگاه "نقش و جایگاه حجاب زن در اسلام"

به گزارش روابط عمومی جهاددانشگاهی واحد همدان، در این کارگاه که به همت معاونت فرهنگی و کانون هلال احمر جهاددانشگاهی همدان برگزار شد، حجت‌الاسلام میدانچیان، مدیر حوزه علوم اسلامی دانشگاهیان با اشاره به مفهوم مطالعه که به معنای روشنایی از جهل است، تاکید کرد: زنده بودن دانشجو بر مطالعه است.

وی ادامه داد: در موج رسانه‌ای که غرب ایجاد کرده جایگاه زن را یک جایگاه خوب و آرمانی نشان می‌دهد درصورتی‌که مطالعه می‌تواند این گمان اشتباه را از بین ببرد چراکه نگاه و تفکر غرب به زنان ابزاری است.

این استاد حوزه با اشاره به جایگاه زنان در غرب بیان کرد: تا ۶۰ یا ۷۰ سال پیش زنان جایگاهی برای به دست آوردن منصب اجتماعی نداشتند، در حال حاضر نیز قبل از ازدواج زن دارای هویت فردی است اما بعد از ازدواج فامیلی شوهرش فامیلی او می‌شود.

میدانچیان بیان کرد: یکی از جریان‌‌هایی که در غرب در چند سال اخیر رواج پیدا کرد موضوع ازدواج سفید است که علاوه بر اینکه رواج بی‌قیدوبندی ایجاد کرد مشکلاتی چون سقط‌جنین و افزایش فرزندان نامشروع را به وجود آورد.

وی با تاکید بر این نکته که آزادی برای زنان در غرب بیشتر در راستای نیازهای مردان است، گفت: اما دستور اسلام برای حفظ جایگاه زنان اول به مردان است که نگاه خود را حفظ کنند و سپس به زنان می‌گوید که حجاب را رعایت کنند. خداوند تنها یک فرزند دختر به پیامبر(ص) می‌دهد به نام زهرا(س) که به معنای نورانی به ذات است یعنی هیچ عیبی به ذات آن راه ندارد و این هدیه خداوند به پیامبر قدمی برای مبارزه با تفکر عرب جاهلیت برای زنده‌به‌گور کردن و بی‌ارزش کردن جایگاه زن بود.

وی ادامه داد: سوره کوثر بعد از تولد دختر گرامی پیامبر(ص) در مورد جایگاه زن نازل شد، کوثر به معنای خیر، کثیر شفاعت، نبوت، حکمت، علم و ذریه فراوان است ک تمام این ویژگی‌ها از جایگاه زن متولد می‌شود.

میدانچیان افزود: دیدگاه اسلام نسبت به جایگاه زن با این روایت مشخص می‌شود که دختران رحمت و پسران نعمت هستند که از نعمت بازخواست می‌شود اما از رحمت‌ها نه.


( ۱ )

نظر شما :