اخذ مجوز فعالیت "مطالعات توسعه کارآفرینی و اشتغال پایدار روستایی" جهاددانشگاهی همدان

۰۵ اسفند ۱۳۹۹ | ۱۰:۵۳ کد : ۲۸۴۴۹ پژوهشی
اخذ مجوز فعالیت "مطالعات توسعه کارآفرینی و اشتغال پایدار روستایی" جهاددانشگاهی همدان

به گزارش روابط عمومی جهاددانشگاهی همدان، خلیل میرزائی معاون پژوهشی جهاددانشگاهی همدان از تأیید موافقت کلی با زمینه فعالیت "مطالعات توسعه کارآفرینی و اشتغال پایدار روستایی" جهاددانشگاهی همدان خبر داد.

میرزائی ضمن اعلام این خبر گفت: گروه پژوهشی مطالعات توسعه کارآفرینی و اشتغال پایدار روستایی، به بررسی مباحث توسعه و بهبود شرایط و کیفیت اشتغال جامعه به صورت کلان، و زندگی روستاییان به صورت ویژه می­ پردازد.

وی افزود، مخاطبین این گروه پژوهشی را می­ توان کل احاد جامعه در نظر گرفت و در حین انجام مطالعات مرتبط با حوزه فعالیت آنان، عوامل و شرایط توسعه اشتغال یک منطقه و بالطبع توسعه کیفیت و سطح زندگی آنان را بررسی نمود.

میرزایی ادامه داد، از آنجایی­که توسعه اشتغال پایدار روستایی یعنی محل تلاقی جامعه، اقتصاد و محیط زیست، بنابراین در این گروه پژوهشی به همه این موارد پرداخته خواهد شد،آن هم به صورت متوازن، زیرا توسعه ارزشمند و پایدار، توسعه متوازن در همه سطوح می ­باشد.

معاون پژوهشی جهاددانشگاهی همدان اظهار کرد، این گروه پژوهشی قابلیت بررسی دلایل و عوامل توسعه­ یافتگی و توسعه­ نیافتگی اشتغال یک منطقه را نیز دارد. در عین حال با توجه به واژه "پایداری"، و تعریف علمی آن، توسعه اشتغال و کارآفرینی پایدار روستایی، پیشران­ های توسعه اشتغال یک منطقه، کارکردهای هریک از عناصر موجود در منطقه و نیز عوامل توسعه­ نیافتگی اشتغال منطقه و ... توسط این گروه پژوهشی مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

میرزایی از مهم­ترین زمینه ­های علل انتخاب زمینه را عواملی از قبیل: وجود 1067 روستا در سطح استان، اقامت بیش از 620 هزار نفر در روستاهای استان، اقامت 37 درصد از جمعیت استان در روستاها، اشتغال حدود 25 درصد از شاغلان استان در زمینه مشاغل روستایی و کشاورزی، توسعه ­نیافتگی غالب روستاهای استان همدان، عدم وجود گروه پژوهشی مطالعات توسعه اشتغال و کارآفرینی پایدار روستایی در دانشگاه­ های استان و استان ­های مجاور، شاخص بودن و بعضاً، قطبیت استان همدان در زمینه تولید برخی از محصولات کشاورزی و باغی، قابلیت ایجاد اشتغال پایدار و مولد روستایی با بهره ­گیری از توسعه گردشگری روستایی، وجود صنایع دستی متنوع و گسترده در روستاهایی استان که هریک امکان توسعه اشتغال پایدار روستایی را دارا می­ باشد و .... بیان نمود.


نظر شما :