برگزاری کارگاه قرآنی «ویژگی‌های استکبار و حکومت‌های ظالم» در جهاد دانشگاهی همدان

۰۵ اسفند ۱۳۹۹ | ۱۰:۵۵ کد : ۲۸۴۵۰ فرهنگی
کارگاه قرآنی بررسی «ویژگی‌های استکبار و حکومت‌های ظالم» با تدریس حجت‌الاسلام سید مجتبی حسینی‌یمین ۳۰ بهمن به‌صورت مجازی و در بستر سامانه امجد جهاد دانشگاهی برگزار شد.
برگزاری کارگاه قرآنی «ویژگی‌های استکبار و حکومت‌های ظالم» در  جهاد دانشگاهی همدان

به گزارش روابط عمومی جهاددانشگاهی همدان، در این جلسه تفسیر قرآن مجازی، حجت‌الاسلام سید مجتبی حسینی یمین با اشاره به اینکه در سوره شعراء، ویژگی‌ها و عاقبت 7 قوم ظالم بیان شده است، اظهار کرد: در نهایت تمام این 7 قوم ظالم به دلایل مختلف نابود شده‌اند.

وی با اشاره به اینکه سوره شعرا یکی از سوره‌های اجتماعی و تمدن شناختی قرآن است، بیان کرد: در این سوره سرنوشت قومی که در ابتدا مطرح شده است قوم حضرت موسی(ع) است، این داستان از آیه 10 سوره آغاز شده و تا آیه 67 ادامه می‌یابد، ماجرا با دعوت حضرت موسی از فرعون برای یکتاپرستی آغاز میشود.

حسینی یمین افزود: آیه 29 این سوره می‌تواند کلیدی‌ترین دلیل فروپاشی تمدن فرعونی را بیان کند «باز فرعون گفت: اگر غیر من خدایی را بپرستی البته تو را به زندان خواهم کشید.» لذا استبداد، دوختن دهان حق و منتقد یا دیکتاتوری اصلی‌ترین دلیل فروپاشی نظام فرعون بود، در این حکومت هرکس مخالف فرعون حرفی می‌زد زندانی می‌شد و یا دست‌وپاهایش را قطع می‌کردند، اگر در جامعه‌ای چنین وضعیتی باشد قطعاً دچار فروپاشی خواهد شد.

وی ادامه داد: وقتی تک‌صدایی و استبداد در جامعه ایجاد و مخالف خفه شد و اجازه حرف زدن پیدا نکرد این جامعه رو به سقوط و فروپاشی خواهد رفت.

حسینی یمین به دومین قومی که خداوند در این سوره در مورد نابودی آن سخن گفته به قوم حضرت ابراهیم اشاره کرد و گفت: از آیه 69 تا 104 سوره شعراء به داستان و نابودی این قوم پرداخته است.

وی ادامه داد: نمرودیان؛ قوم حضرت ابراهیم نیز به هلاکت رسیدند و حکومت آنان نیز فروپاشید و دلیل فروپاشی این قوم در آیه 74 سوره شعرا آمده است که «گفتند: (نه) بلکه ما پدران خود را بر پرستش این بتان یافته‌ایم (و هر چند جماد بی‌اثری باشند می‌پرستیم).» لذا سنت‌گرایی کورکورانه باعث از بین رفتن جامعه خواهد شد.

این استاد حوزه و دانشگاه به قوم دیگری اشاره کرد که در این سوره به آن اشاره شده است و بیان کرد: از آیه 105 سوره تا 129 در مورد قوم حضرت نوح است که به وضعیت این قوم و در نهایت فروپاشی آن پرداخته است. وقتی حضرت نوح از قومش می‌خواهد که به یکتاپرستی روی بیاورند آن‌ها در جواب می‌گویند پیروان تو از اراذل هستند (اراذل به معنای کسانی که سطح اجتماعی بالایی نداشته و از لحاظ اجتماعی و مالی و فرهنگی فرودستان جامعه بوده‌اند) اما حضرت نوح می‌گوید من نمی‌توانم مؤمن را ولو کوخ‌نشین باشد رها کنم.

وی در پایان به علت نابودی قوم نوح اشاره و تأکید کرد: دلیلی که باعث نابودی این قوم شد شخصیت‌های قدرت نگری بودند که پایگاه‌های اجتماعی را بیش‌ازاندازه موردتوجه قرار می‌دادند. طبقه فرودست را قبول نداشتند و اینکه شخصیت‌های طبقه نگر بودند و خود را طبقه ممتاز جامعه می‌شمردند.

text to speech icon

نظر شما :