دستیابی به فناوری مقاومت در برابر یخ زدگی در محصولات کتیبهِ های دکوراتیو

۱۲ اسفند ۱۳۹۹ | ۱۴:۴۸ کد : ۲۸۶۸۸ پژوهشی
دستیابی به فناوری مقاومت در برابر یخ زدگی در محصولات کتیبهِ های دکوراتیو

به گزارش روابط عمومی جهاد دانشگاهی همدان، سید محمدمهدی حسینی کیا مدیر مرکز خدمات تخصصی فناوری سفال جهاددانشگاهی همدان، از دستیابی به فناوری مقاومت در برابر یخ زدگی در محصولات کتیبهِ های دکوراتیو توسط محققان مرکز خدمات تخصصی فناوری سفال این واحد خبر داد.

حسینی کیا گفت: یکی از چالش های دستیابی به محصولات نوآورانه و ایده پردازی در حوزه تولید مصالح ساختمانی دکوراتیو کسب استاندارد های لازم در جنبه های مختلف آن است.

حسینی کیا افزود، برای اطمینان از مقاومت کتیبه های سرامیکی در برابر یخ زدگی و به طبع آن ترک خوردگی مطابق استاندارد 129169 آزمون یخ زدگی صورت می گیرد. این آزمون بر مبنای سرد و گرم کردن های حد بیشینه  در بازه های زمانی مشخص می شود و ارتباط نزدیکی با مدل تخلخل مصالح دارد.

وی اظهار کرد، در این فرآیند کتیبه ها ابتدا به روش های مناسب از آب اشباع گردیده در محدوده دمایی +5 و -5 درجه سانتیگراد 100 مرتبه سرد و گرم می شود و در این محدوده آب موجود در تخلخل ها فرآینده انجماد و ذوب را با تغییر حجم به توالی تکرار و طی این فرآیند تنش های کششی به قطعه وارد شده که ممکن است باعث ایجاد ترک در نمونه و در مراتب حاد تر شکستگی آن شود. اگر در پایان چنین آزمونی هیچگونه تغییر فیزیکی مانند ترک یا لب پریدگی در نمونه مشاهده نشود، کاشی در برابر یخ زدگی مقاوم است.

حسینی کیا خاطر نشان کرد: محصولات مرکز خدمات تخصصی فناوری سفال که به همت محققان جهاددانشگاهی همدان مراحل ساخت را طی می کند توسط شرکت دانش بنیان دوام بنیان مورد آزمون قرار گرفته و مراحل مقاومت در برابر یخ زدگی را طی مدت 25 روز با موفقیت طی کرده است.


نظر شما :