برگزاری اولین نشست مجازی (وبینار) پیدا و پنهان جامعه در زمان تاجداری کرونا ویروس توسط جهاددانشگاهی همدان

۱۱ اردیبهشت ۱۴۰۰ | ۱۸:۲۶ کد : ۳۰۲۶۰ فرهنگی
اولین نشست مجازی (وبینار)از سلسله نشست های پیدا و پنهان جامعه در زمان تاجداری کرونا ویروس با محوریت پژوهش و کرونا به همت مرکز افکار سنجی ایسپای همدان، روابط عمومی جهاددانشگاهی استان و همکاری مرکز افکار سنجی ایسپای کشور برگزار شد.
برگزاری اولین نشست مجازی (وبینار) پیدا و پنهان جامعه در زمان تاجداری کرونا ویروس توسط جهاددانشگاهی همدان

به گزارش روابط عمومی جهاددانشگاهی واحد همدان، اولین وبینار مجازی پیدا و پنهان جامعه در زمان تاجداری کرونا ویروس با محوریت پژوهش و کرونا ویروس  چهارشنبه،مورخ 8 اردیبهشت ماه برگزار شد.

دکتر جبار رحمانی عضو هیئت علمی پژوهشکده مطالعات فرهنگی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در این وبینار گفت: در شرایط فراگیری کرونا ما با شرایط منحصر به فردی مواجه هستیم که مختصات این جامعه با جامعه قبل تفاوتهای قابل توجهی کرده است البته باید توجه داشت تغییرات به وجود آمده و پدیده های رخ داده لزوماً بخاطر شیوع کرونا نیست و لذا باید در تحلیل ها و بررسی های اجتماعی به آن توجه کرد.

 رحمانی افزود: در دوران کرونا، دسترسی به داده های میدانی دشوار و حتی ممنوع می شود و چاره ای جز استفاده از دادههای با واسطه همچون گزارش های خبری و تصویری رسانه های مختلف، فضای مجازی و غیره نیست و می توان از طریق قرینه سازی و کنار هم قراردادن دادههای منابع مختلف کار پژوهش را پیش برد.

دکتر کاشانی معاون پژوهشی مرکز افکارسنجی دانشجویان ایران (ایسپا) نیز با اشاره به روال نظرسنجی های پیش از شیوع کرونا که عموماً به صورت حضوری و مراجعه پرسشگر به منازل شهروندان یا پرسش از آنها در میادین اصلی شهر بود، گفت: با شیوع کرونا امکان مراجعه حضوری به دلیل خطراتی که ممکن بود پرسشگر یا پاسخگو را تهدید کند وجود نداشت لذا به راههای جایگزین که روش اینترنتی یا تلفن بود، روی آورده شد.

وی افزود، البته به دلیل مسائل خاص در دسترسی همه شهروندان به اینترنت این بیم هست که نظرسنجی های اینرتنتی نمونه معرفی از جامعه آماری نباشد اما با دست یابی به شماره تلفن ها و تمرکز بر توزیع جغرافیایی آنها، به نظر می رسد مناسب ترین روش برای جامعه ایرانی این روش باشد که ضمن کاهش در هزینه ها و صرفه جویی در زمان انجام تحقیقات، یافته های های قابل اعتمادی به دست می دهد.

دکتر کاشانی ادامه داد، قابل اعتماد بودن یافته های مصاحبه های تلفنی از طریق مقایسه با دادههای نظرسنجی حضوری تأیید شده است. از سوی دیگر، میزان پاسخگویی در مراجعه تلفنی به حد مطلوب رسیده و به ویژه هنگامی که موضوعات مورد بررسی حساسیت برانگیز نباشند، اختلاف چندانی با مراجعه حضوری ندارد و لذا می توان به یافته های آن اطمینان کرد. البته در این روش محاسبات حجم نمونه و جایگزین های موارد بی پاسخی قواعد خاصی دارد که در فرایند تحقیق باید بدان توجه کرد.

قابل ذکر است دیگر سلسله  نشست های  مجازی پیدا و پنهان جامعه در زمان تاجداری کرونا با موضوعات مختلف برگزار خواهد شد.

text to speech icon

نظر شما :