رونمائی از اولین کتاب منتشر شده در انتشارات جهاد دانشگاهی همدان

۰۸ خرداد ۱۴۰۰ | ۰۸:۵۶ کد : ۳۱۳۰۶ فرهنگی
کتاب «کارآفرینان کارآفرین متولد می‌شوند، رهبران رهبر» نوشته علیرضا عقیقی به ‌عنوان اولین کتاب سازمان انتشارات جهاد دانشگاهی واحد همدان رونمائی شد.
رونمائی از اولین کتاب منتشر شده در انتشارات جهاد دانشگاهی همدان

به گزارش روابط عمومی جهاددانشگاهی واحد همدان، کتاب «کارآفرینان کارآفرین متولد می‌شوند، رهبران رهبر» نوشته علیرضا عقیقی ۵ خردادماه، به ‌عنوان اولین کتاب سازمان انتشارات جهاد دانشگاهی واحد همدان رونمائی شد.

علی کلانترنیا، رئیس جهاد دانشگاهی واحد همدان، در این مراسم اظهار کرد: مجوز سازمان انتشارات جهاد دانشگاهی به همت معاونت فرهنگی این واحد به تازگی اخذ شده تا در چاپ، نشر کتاب و اشاعه فرهنگ پژوهش رسالت خود را انجام دهد.

وی با اشاره به اینکه این سازمان به دنبال چاپ کتاب‌های اثرگذار در جامعه دانشگاهی است، گفت: سازمان انتشارات جهاد دانشگاهی در سراسر کشور جزء معتبرترین انتشارات دانشگاهی است، این فرصت نیز برای همدان افتخاری است تا این سازمان با ارتباط  خود با اساتید و نخبگان دانشگاهی برای جامعه علمی اثرگذار باشد.

علیرضا عقیقی نویسنده کتاب عنوان شده در این مراسم نیز تصریح کرد: از سال 1393 موضوع این کتاب را برای نگارش در ذهن داشتم تا در نهایت از سوی سازمان انتشارات جهاد دانشگاهی به چاپ رسید.

وی با بیان اینکه این کتاب از سوی اساتید دانشگاه تهران دو بار ویراستاری شد، ادامه داد: در مسئله رهبری و مدیریت اولین تئوری که مطرح می‌شود ویژگی‌های شخصیتی مدیران است که به مرور این تئوری از بین رفت و با بروز و ظهور نظریه‌های حرفه‌ای مدیریت و با مطرح شدن مسئله ژنتیک و به خصوص زنتییک رفتاری، موضوع تأثیر ژن بر رفتار در حوزه روانشناسی و حوزه اخلاق و به تازگی در حوزه مدیرت مطرح شده است.

این استاد دانشگاه ابراز کرد: مسائل مربوط شده به این معنا نیست که ژنتیک یک عامل قطعی در زندگی شخصی یا سازمانی انسان است اما شاید یکی از عوامل اثرگذار و مهم در رفتار انسان باشد.

وی افزود: بنا بر تأثیر ژنتیک در وضعیت جسمی افراد می‌توان ادعا کرد که ژن در ویژگی‌های رفتاری فرد هم اثرگذار است، به طور مثال اگر در یک فرد ژنی وجود داشته باشد که او زود عصبانی شود یا اینکه انسان صبوری باشد، یا اینکه برخی از اقوام دارای یک ویژگی خاص هستند به طور مثال بسیار جستجوگر باشند یا اینکه در کشور ما اکثر نوآوری‌ها اغلب در قوم ترک ایران اتفاق می‌افتد دلیلی بر تاثیر ژنتیک بر رفتارهای انسان است.

عقیقی توضیح داد: البته این دلیلی بر جبرگرایی ژنتیکی یا محیطی نیست بلکه اراده و تربیت ما بر نحوه رفتار ما در بعد سازمانی یا فردی قطعاً تأثیرگذار خواهد بود. اینکه از ژنتیک به عنوان عامل اصلی در این رفتارها یاد شود و یا اینکه در کل مسئله ژنتیک را کنار گذاشت اشتباه است.

اصغری صارم، از اساتیدی که برای نقد این کتاب حضور داشت نیز در این مراسم تصریح کرد: هر کتابی که در زمینه کسب و کار، مدیریت و رهبری نوشته شود دارای اهمیت است چراکه جامعه امروز انسان‌ها یک جامعه سازمانی است.

وی با اشاره به اهمیت مسئله مدیریت و رهبری گفت: فعل مدیر آنچه که انجام می‌دهد یا نمی‌دهد به طور کامل دارای اهمیت است چراکه تمام منابع سازمان در دستان مدیر است و هدایت این منابع موفقیت یا عدم موفقیت سازمان را شکل می‌دهد.

صارم با اشاره به اینکه این کتاب از این رو مهم است که منابع را در اختیار اصلی‌ترین رکن سازمان یعنی مدیران قرار می‌دهد، بیان کرد: کتاب از عنوان جذابی برخوردار است و شاید ما را کمی بترساند و این سوال را در ذهن ایجاد کند که اگر من در خانواده‌ای به دنیا آمده‌ام که کسی از پدران آن مدیر نبوده است آیا تا ابد محکوم به پیروی کردن و زیردست بودن افراد دیگر هستم؟

این مدرس دانشگاه ادامه داد: تقابل ژنتیک و محیط یکی از دوگانگی‌هایی است که از ابتدای تاریخ علم روانشناسی به آن پرداخته شده و از آن به عنوان یکی از مسائل بحث برانگیز یاد می‌شود که آیا وراثت و ژنتیک رفتار فرد را شکل می‌دهد یا محیط و جغرافیایی که فرد در آن پرورش یافته است؟ این دوگانگی همچنان وجود دارد که در نهایت جرج انگل نظریه‌ای دارد تحت عنوان «انسان زیست روانشناخت» یعنی هم به بعد زیستی و ژنتیکی انسان اشاره دارد و هم به بعد رفتارهایی که یک انسان در محیط کسب می کند.


نظر شما :