معاون قضائی، اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان:

جهاد دانشگاهی ظرفیت عظیمی است که در حوزه‌های مختلف فعالیت می‌کند و ما باید تلاش کنیم از حداقل ظرفیت‌های موجود این نهاد استفاده کنیم.

۰۵ تیر ۱۴۰۰ | ۰۹:۲۵ کد : ۳۲۴۹۴ فرهنگی
جهاد دانشگاهی ظرفیت عظیمی است که در حوزه‌های مختلف فعالیت می‌کند و ما باید تلاش کنیم از حداقل ظرفیت‌های موجود این نهاد استفاده کنیم.

به گزارش روابط عمومی جهاددانشگاهی واحد همدان، معاون قضائی، اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان با حضور در دفتر خبرگزاری ایسنا به مناسبت هفته قوه قضائیه، اظهار کرد: جهاد دانشگاهی ظرفیت عظیمی است که در حوزه‌های مختلف فعالیت می‌کند و ما باید تلاش کنیم از حداقل ظرفیت‌های موجود این نهاد استفاده کنیم چون اعتقاد ما این است که باید نگاه کارشناسانه و علمی به مسائل داشته باشیم.

عباس نجفی با اشاره به استفاده از ظرفیت مرکز مشاوره و خانواده جهاد دانشگاهی همدان، تصریح کرد: ما باید بتوانیم با نهادهای مختلف تعامل داشته باشیم و در همین راستا از اواخر سال ۹۸ تلاش کردیم تا سامانه مشارکت‌های مردمی را راه‌اندازی کنیم.

وی ادامه داد: نهادهای مردمی می‌توانند در این سامانه ثبت‌نام کنند و آمادگی خود را برای کمک به ما اعلام کنند تا بتوانیم از ظرفیت این نهادها استفاده کنیم که تاکنون ۵۷ نهاد مردمی و چهارهزار گروه جهادی در استان با ما فعالیت می‌کنند و می‌توانند در حوزه‌های مختلف مشاوره بدهند و در مواردی به تصمیم‌گیری قاضی کمک کنند.

نجفی اظهار کرد: ما بر روی مباحث اخلاقی خیلی وقت نگذاشتیم در صورتیکه در این حوزه آیات و روایات متعددی داریم و می‌توانیم فعالیت‌های گسترده‌ای داشته باشیم و رسانه‌ها و دستگاه‌های فرهنگی رسالت مهمی در این زمینه دارند.

وی با بیان اینکه باید فرهنگ عذرخواهی در جامعه تقویت شود، اظهار کرد: در دادگاه، زندان، دادسرا و کلانتری‌ها از فرد مجرم می‌خواهند که در صورت تمایل از شاکی عذرخواهی کند و با همین روش توانستیم از اواخر آبان‌ماه سال گذشته تاکنون، نظر مساعد ۱۷۰۰شاکی را جلب کنیم.

عباس نجفی با بیان اینکه در زمینه پیشگیری از آسیب‌های خانواده به خوبی کار نکردیم، گفت: خانواده کانون انتقال فرهنگ به نسل جدید است و انعکاس تربیت خانواده به جانعه باز می‌گردد به همین دلیل به دنبال این هستیم تا برنامه‌های متعددی در این زمینه برگزار کنیم.

وی ادامه داد: در حال حاضر ۶۱ درصد از طلاق‌هایی که در استان صورت می‌گیرد، طلاق‌های توافقی است و قبح این عمل در جامعه شکسته شده در صورتیکه ما تلاش می‌کنیم با برگزاری کارگاه‌های آموزشی در حوزه مهارت‌های زندگی قبل از ازدواج و هنگام فرآیند طلاق به این افراد کمک کنیم تا بنیان خانواده آن‌ها محکم شود.

نجفی خاطرنشان کرد: در نظام آموزشی، آموزش و پرورش و آموش عالی در حوزه مهارت‌های زندگی کار نکردیم اما در حال حاضر در استان تلاش می‌کنیم با نهادهای مختلف تعامل داشته باشیم و در همین راستا سال گذشته طرح نماد (نظام مراقبت اجتماعی دانش‌آموزان) را به‌صورت پایلوت در شهرستان بهار برگزار کردیم و به دنبال این هستیم تا این طرح را در کل استان توسعه دهیم.

رئیس جهاددانشگاهی استان همدان نیز ضمن تبریک به مناسبت هفته قوه قضائیه گفت،قرارداد آموزشی اجرای برنامه جامع پیشگیری از خشونت فی ما بین معاونت پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل استان همدان و جهاددانشگاهی استان به امضا رسیده است.

علی کلانترنیا، اجرای تکالیف قوه قضائیه در حوزه های پیشگیری از خشونت علیه کودکان و نوجوانان ، پیشگیری از خشونت علیه زنان، پیشگیری از پرخاشگری کلامی و نوشتاری، پیشگیری از جنایات عمدی شامل قتل و ایراد و ضرب و جرح و پیشگیری، مقابله و کاهش سرقت های خشونت آمیز از موضوعات این قرارداد می باشد که از خردادماه سالجاری در حال برگزاری است.

   انتهای پیام

text to speech icon

نظر شما :