بازدید رئیس و معاونین جهاددانشگاهی استان از ایستگاه تحقیقاتی منابع طبیعی گنبد

۰۹ آبان ۱۴۰۰ | ۰۸:۵۹ کد : ۳۷۳۲۹ آموزشی
رئیس و معاونین جهاددانشگاهی استان به همراه و مدیرکل منابع طبیعی آبخیزداری استان همدان شنبه ۸ آبان از ایستگاه تحقیقاتی «معرف– زوجی» گنبد بازدید کردند.
بازدید رئیس و معاونین جهاددانشگاهی استان از ایستگاه تحقیقاتی منابع طبیعی گنبد

به گزارش روابط عمومی جهاددانشگاهی واحد همدان، اسفندیار خزائی مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان همدان درحاشیه این بازدید گفت: حوزه معرف- زوجی، مرکز تحقیقاتی  آزمایشگاهی- پژوهشی هستند که برای بررسی فیزیوگرافی، هیدرولوژی، زمین شناسی، خاک‌شناسی، ژئومورفولوژی و پوشش گیاهی یک منطقه در نظر گرفته شده است.

وی تصریح کرد: ایستگاه تحقیقاتی «معرف- زوجی» گنبد همدان در فاصله 35 کیلومتری جنوب شهرستان همدان در روستای گنبد واقع شده است و مساحت این حوزه حدود 445 هکتار است که که 152 هکتار از آن حوزه نمونه و 143 هکتار منطقه شاهد است و مطالعه اجرایی این طرح از سال 75 آغاز شده و طرح توجیهی حوزه در سال 77 تهیه شده و از سال 84 به بهره برداری رسیده است.

مدیرکل منابع طبیعی استان درباره فرسایش خاک در استان همدان نیز گفت: عوامل انسانی زمینه را به گونه‌ای مساعد می‌کنند تا خاک در اصطلاح لخت شده و با یک بارندگی به راحتی شاهد جابه‌جایی خاک در سطح اراضی باشیم.

وی ضمن تشکر و قدردانی از جهاددانشگاهی استان افزود: نیاز است تا متخصصین دانشگاهی ، ارتباط نزدیکی با منابع طبیعی داشته باشند تا نگاه تجربی و اجرایی در کنار دستاوردهای علمی و پژوهشی به بهبود مدیریت  اصولی و پایدارمنابع طبیعی و آبخیزداری منجر شود. در همین راستا محققان و پژوهشگران جهاددانشگاهی می توانند نقش سازنده ای در حفظ و اصلاح منابع طبیعی و انجام طرح های آبخیزداری استان و کشور داشته باشند.

خزائی با اشاره به اهمیت طرحهای آبخیزداری در حفظ منابع پایه آب وخاک گفت:  سد سازی دیگر منسوخ شده وآبخیزداری در واقع همان سد های کوچکی است که در حفظ آب ، تغذیه سفره های آب زیر زمینی وجلوگیری از رسوب بسیار حائز اهمیت است.

 ایشان اظهار داشت: نتیجه‌ای که ما در حوزه معرف- زوجی گنبد به دست می‌آوریم، در سازمان جنگلها مطالعه و پایش می‌شود و با 12 حوزه دیگر معرف- زوجی در سراسر کشور مقایسه و بررسی می‌شود تا مطالعه متعادلی به دست آید.

این مقام مسئول ادامه داد: مسأله مهم ما مشارکت‌های اجتماعی است و به کمک اصحاب رسانه به ویژه خبرگزاری فعال جهاددانشگاهی در تلاش هستیم که از ظرفیت‌های مردمی در آبخیز‌داری استفاده کنیم، چرا که هم اعتبار دولت محدود است و هم نیروی کافی برای همه مناطق نداریم و انتظار ما این است که این موارد اطلاع‌رسانی شود و مردم با اجرای این طرح‌ها همکاری ومشارکت کنند.

دکتر علی کلانترنیا رئیس جهاد دانشگاهی همدان با اشاره به اهمیت منابع طبیعی در توسعه پایدار جوامع گفت: توسعه بدون توجه به منابع طبیعی  پیش نمی رود.

 کلانترنیا با تمجید از طرحهای پایش وتحقیقاتی منابع طبیعی در حوزه معرف زوجی گنبد گفت: خوشبختانه امروز بازدید خوبی داشتیم  و اطلاعات خوبی بدست آوردیم و امیدواریم بتوانیم با استفاده از ظرفیت های علمی، پژوهشی و رسانه ای هر دو ارگان با اقدامات خوب و موثر استفاده و بهره برداری این سرمایه ملی را در جامعه هدف  نهادینه و فرهنگ سازی کنیم ، چون نیاز امروز ما به منابع طبیعی و طرح های مهم حفظ آب و خاک به عنوان دو منبع  مهم و حیاتی در توسعه و آبادنی و حفظ سرزمین بیش از گذشته است.


( ۲ )

نظر شما :