برگزاری کارگاه آموزشی جهت رابطین منطقه ای همدان طرح داناب

۰۸ آذر ۱۴۰۰ | ۱۴:۰۳ کد : ۳۸۵۰۰ آموزشی
کارگاه آموزشی جهت رابطین منطقه ای ادارات آموزش و پرورش در طرح ملی دانش آموزی داناب برگزار شد.
برگزاری کارگاه آموزشی جهت رابطین منطقه ای همدان طرح داناب

به گزارش روابط عمومی جهاددانشگاهی استان همدان، کارگاه آموزشی دو روزه جهت رابطین منطقه ای ادارات آموزش و پرورش در طرح ملی دانش آموزی داناب در محل جهاددانشگاهی برگزار شد.

معاون آموزشی جهاددانشگاهی همدان در این جلسه اظهار کرد: آب‌های زیر زمینی پس انداز هر منطقه است و با استفاده نادرست از آب زندگی آیندگان را به خطر می‌اندازیم.

عبداله میرزابیگی ادامه داد: جهاد دانشگاهی از تمام ظرفیت خود برای بهتر اجرا شدن طرح نجات آب استفاده می‌کند تا دانش آموزان این سرزمین به خوبی از ارزش آب و راه‌های نجات آن آگاه شوند.

میرزابیگی با اشاره به اجرایی شدن این طرح در بین دانش آموزان و رده سنی مناسب برای آموزش ادامه داد: در این سن هر آموزشی در ذهن فرزندان ما نهادینه می‌شود و در بزرگسالی این آموزش‌ها تبدیل به عادت و فرهنگی متفاوت با نسل قبل می‌شود.

وی خاطر نشان کرد: در کنار رسالت اصلی طرح داناب، برنامه و مسابقاتی مانند نقاشی، عکاسی، فیلم کوتاه، نامه نویسی، داستان نویسی، مقاله نویسی، نمایش، محتوای الکترونیکی و.. به صورت گروهی و انفرادی برگزار می‌شود.

معاون آموزشی جهاددانشگاهی همدان افزود: علاقه‌مندان به مسابقات، آثار خود را به جهاد دانشگاهی تحویل و با بررسی و داوری منصفانه به بهترین آثار هدیه‌ای تحویل داده می‌شود.

معاون آموزش متوسطه آموزش و پروش استان همدان نیز گفت: نوک پیکان طرح داناب به بحث زیستی و منابع خدادادی اشاره دارد و باید به خوبی منظور این طرح را به دانش آموزان آموزش دهیم.

نعمت اله بحیرایی در جمع رابطین طرح داناب ادامه داد: کشور باید در شیوه آموزش، هوشمندانه عمل کند و در کنار آموزش کتاب‌های درسی به  نیازهای جامعه و دانش آموز برای یادگیری بپردازد.

وی افزود: امروزه بحث زیستی و حیات کره زمین باید در اولویت آموزش برای فرزندان باشد تا بتوانیم در آینده از جایگاه مناسبی برخوردار باشیم.

بحیرایی اضافه کرد:طرح داناب همانند طرح همیار پلیس است با این تفاوت که اینبار فرزندان ما پلیس آب هستند و باید از آب مراقبت کنند.

معاون آموزش و پرورش همدان ادامه داد: دراین جلسه با حضور جهاد دانشگاهی و اداره آب منطقه‌ای استان به تفسیر و بررسی شیوه نامه طرح داناب پرداختیم تا اصول و قواعد درست اجرا شدن این طرح یکبار دیگر در بین این سه اداره مرور شود.

وی تصریح کرد: از موضوعات بررسی شده در این جلسه به مناطق تحت پوشش، نحوه ارتباط گیری با رابطین و دانش آموزان، نحوه اجرایی شدن مسابقات و چگونگی اجرا شدن این طرح مناسب با فرهنگ هر منطقه است.

مدیر روابط عمومی اداره آب منطقه‌ای استان همدان نیز گفت: داناب طرحی ملی و کشوری است که با همکاری اداره آب منطقه‌ای استان، جهاد دانشگاهی و آموزش و پرورش در حال اجراست.

علی پرند افشار، این طرح را سرمایه‌گذاری بلند مدت خواند و اظهار کرد: در این طرح قصد داریم در بین دانش آموزان احساس نیاز و دغدغه حفاظت از منابع آب را به وجود بیاوریم.

وی ادامه داد: برای ارتباط گیری مفید بین رابطین طرح داناب، دوره‌های آموزشی در چهار جلسه و به مدت سه ساعت که دو جلسه از آن حضوری و دو جلسه برای رابطین در مدارس به صورت مجازی است برگزار می‌شود.

پرند افشاراضافه کرد: در این جلسه ۱۱ نفر از رابطین مناطق حضور داشتند و نکات توجیهی و آموزشی در این جلسه به آنها ابلاغ شد، همچنین در طرح داناب حدود ۳۳هزار دانش آموز تحت پوشش قرار می‌گیرند و رابطین مناطق به مدیران مدارس و مدیران به دانش آموزان اموزش های لازم را ارائه خواهند داد.

وی با بیان اینکه در این طرح از شیوه پس آزمون و پیش آزمون بهره گرفته شده و در پایان این طرح اثر بخشی داناب قبل و بعد از اجرا سنجیده می‌شود، افزود: در کنار اقدامات سازه‌ای که برای تأمین آب و جبران کسری منابع آب برداشته می شود اقدامات فرهنگی باعث تسریع این فرایند و اثر بخشی آن را دوچندان خواهد کرد.

پرند افشار با اشاره به اقدامات شرکت آب منطقه ای در بحث نجات آب خاطر نشان کرد:همه این اقدامات تاثیر گذار است اما کافی نیست، در طرح داناب با فرهنگ سازی و آموزش فرزندان این سرزمین، در آینده هر فرد یک مسئول و حامی نجات آب پرورش خواهد یافت.

وی در ادامه از بحران آب در استان گفت و ادامه داد: میزان منابع و مصارف باید در حد تعادل باشد نباید در زمان خشکسالی و شرایط که بارش‌ها در حد نرمال نبود کسری موجود را از منابع آب زیرزمینی جبران کرد.

انتهای پیام


نظر شما :