در نمایشگاه جهاددانشگاهی؛

تفاهم‌نامه همکاری بین آستان قدس و جهاددانشگاهی امضا شد

۰۹ دی ۱۴۰۰ | ۱۵:۲۹ کد : ۳۹۹۲۶ کشوری
تفاهم نامه امکان سنجی راه اندازی مجتمع کشت و فرآوری گیاهان دارویی برای تولید آفت کش های گیاهی و داروهای دامی با منشا گیاهی در شهرستان شیروان، در نمایشگاه توانمندی های جهاددانشگاهی، بین آستان قدس رضوی و جهاددانشگاهی امضا شد.
تفاهم‌نامه همکاری بین آستان قدس و جهاددانشگاهی امضا شد

به گزارش روابط عمومی جهاددانشگاهی، تفاهم نامه امکان سنجی راه اندازی مجتمع کشت و فرآوری گیاهان دارویی برای تولید آفت کش های گیاهی و داروهای دامی با منشا گیاهی در شهرستان شیروان، بین آستان قدس رضوی و جهاد دانشگاهی امضا شد.

این تفاهم نامه پیش از ظهر امروز 9 دی در نمایشگاه دستاوردهای جهاددانشگاهی بین محمد دلبری معاون برنامه ریزی و توسعه اقتصادی بنیاد بهره وری موقوفات آستان قدس رضوی و دکتر محمدرضا پورعابدی معاون پژوهش و فناوری جهاد دانشگاهی با حضور علی جدی رئیس مجمع نمایندگان خراسان شمالی، نماینده مردم شیروان و عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی و محسن رحمانی رییس جهاددانشگاهی خراسان شمالی منعقد شد.

این تفاهم‌نامه در راستای تحقق اهداف مقرر در سند چشم انداز ۱۴۰۴ سیاست‌های کلی علم و فناوری و اقتصاد مقاومتی مبتنی بر توسعه علوم و فناوری مورد نیاز کشور و تقویت اقتصاد دانش بنیان تدابیر و تاکیدات رهبر معظم انقلاب در خصوص تولید ثروت از یافته های پژوهشی و ضرورت توسعه و تجاری سازی علوم و فناوری به امضا رسیده است.

بر اساس این تفاهم نامه قرار است دو طرف به طور منظم جلسه تشکیل داده و فعالیت‌های مشترک پیشنهادی را بررسی و پس از تایید روسای دو مجموعه برای اجرا اقدام کنند و پس از آن، شکل و سهم سرمایه‌گذاری طرفین، نوع مالکیت، نحوه تامین هزینه‌ها، بهره برداری و... مشخص می شود.

گفتنی است، بررسی و امکان سنجی طرفین برای سرمایه گذاری مشترک با هدف راه اندازی مجتمع کشت و فرآوری گیاهان دارویی برای تولید آفت کش های گیاهی و داروهای دامی با منشاء گیاهی در شهرستان شیروان موضوع این تفاهم نامه است که به امضای نمایندگان طرفین رسید.

همچنین محمد دلبری معاون برنامه‌ریزی و توسعه اقتصادی بنیاد بهره برداری موقوفات آستان قدس رضوی در پنجمین روز نمایشگاه توانمندی‌ها و دستاوردهای جهاد دانشگاهی از این نمایشگاه  گفت: در آغاز ایام بصیرت کارهای بسیار خوبی را از جوانان و فرهیختگان جهاد دانشگاهی شاهد بودیم. این نمایشگاه ماه عسل زحمت‌شان و تجلی دستاوردهای آن‌هاست. امیدواریم این پژوهش ها و خلاقیت‌ها که در حوزه علم و فناوری دیدیم به مرحله عمل، تولید محصول، استفاده بهینه از این اقدامات در زندگی، کسب و کار مردم و ایجاد اشتغال، صادرات و ارزآوری برای کشور برسد. چرا که این اتفاقات موجب خشنودی مقام معظم رهبری است. این کشور متعلق به شیعه امیرالمومنین است و حضرت ولیعصر(عج) نگاه ویژه‌ای به این موفقیت‌ها دارد.

وی درباره تاثیرات برگزاری چنین نمایشگاهی بیان کرد: یکی از مشکلاتی که ما با آن گریبان گیر هستیم نبود اطلاع از این اقدامات و نبود یک شبکه متمرکز در سطح کشور است.  به همین دلیل باید یک بانک اطلاعاتی ایجاد شود که هر نهاد و مجموعه بتواند هر آنچه نیاز دارد از این منبع اطلاعاتی بهره‌مند شود. ما امروز در این نمایشگاه خیلی از فناوری‌هایی را دیدیم که از آن مطلع نبودیم.

دلبری درباره همکاری آستان قدس رضوی و جهاد دانشگاهی توضیح داد: درباره همکاری آستان قدس رضوی و جهاددانشگاهی باید بگویم برخی از شرکت‌های ما معاملاتی با جهاد دانشگاهی داشته‌اند. نمونه آن تولید مشترک شرکت نان رضوی و جهاد دانشگاهی است که در روز اول نمایشگاه از آن گفته شد. کیک عناب محصول این تولید مشترک با هدف امنیت غذایی و توانمندی افراد از طریق خواص عناب است.  امروز هم امضای شاهد تفاهم‌نامه گیاهان دارویی بودیم که پژوهشگاه مجموعه جهاد دانشگاهی خراسان شمالی متولی این کار شد تا کارهای پژوهشی آن را انجام دهد و مجموعه شرکت صنایع کشاورزی رضوی نیز در حوزه کشت و توسعه این گیاهان دارویی عمل خواهد کرد. همچنین مجموعه دارویی و سلامت آستان قدس نیز در حوزه فرآوری این گیاهان و تبدیل آن‌ها به داروهای انسانی، کودهای حیوانی و داروهای حیوانی کار می‌کند.

text to speech icon

نظر شما :