در ایام دهه فجر برگزار شد:

برگزاری اختتامیه دومین محفل ادبی ساعت دلتنگی

۱۹ بهمن ۱۴۰۰ | ۱۸:۲۸ کد : ۴۱۳۷۶ فرهنگی
دومین محفل ادبی ساعت دلتنگی که به همت معاونت فرهنگی جهاددانشگاهی همدان برگزار شد، برگزیدگان خود را شناخت.
برگزاری اختتامیه دومین محفل ادبی ساعت دلتنگی

به گزارش روابط عمومی جهاددانشگاهی واحد همدان، علی کلانترنیا رئیس جهاد دانشگاهی همدان در اختتامیه دومین محفل ادبی ساعت دلتنگی که به همت معاونت فرهنگی جهاددانشگاهی همدان 18 بهمن برگزار شد، اظهار کرد: فراخوان دومین دوره محفل ادبی ساعت دلتنگی از ابتدای دی ماه منتشر شد و بیش از ۱۰۰ اثر به دبیرخانه رسید.
کلانترنیا افزود: در این دوره علاوه بر شاعران استان همدان، از شهرهای تهران، قم، اصفهان، رشت، آبادان، مشهد، کرمان، یاسوج نیز اثر ارسال کرده بودند.
وی ادامه داد: آثار رسیده به این دوره برای شرکت در عصر شعر کشوری جهاد با موضوع گرامیداشت سردار سلیمانی، در استان گلستان ارسال شده است.
مشاور فرمانده سپاه انصارالحسین همدان در مراسم اختتامیه محفل ادبی "عصر دلتنگی" گفت: شاعران با هنر شعر خود می‌توانند مظلومیت، شجاعت، قهرمانی و دلاورمردی و حماسه شهدا و رزمندگانمان در دوران دفاع مقدس را با زبان اثر گذارتری بیان کنند.
سردار مهدی فرجی با اشاره به سالگرد والفجر هشت به عنوان یکی از بزرگترین و پیچیده ترین  عملیات های نظام جمهوری اسلامی در دنیا اظهار کرد: از هشت هزار شهید دفاع مقدس استان همدان دو هزار و ۱۰۰ شهید مربوط به سه عملیات کربلای چهار،کربلای پنج و والفجر هشت بوده است.
وی با اشاره به ۷۵۰ تا ۸۰۰ شهید استان همدان در عملیات والفجر هشت و ۱۱۰۰ شهید در کربلای پنج افزود: استان همدان جز استان‌هایی است که بیشترین شهدای مفقود الاثر را دارد و هنوز خانواده ۴۲۹ شهید کشورمان منتظر و چشم به راه بازگشت پیکر شهید عزیز خود هستند که شاعران با زبان هنر خود حتما به این شهدا بپردازند.

سردار فرجی با تاکید بر اینکه دشمنان در این برهه بر آنند تا با تحریف اقتدار انقلاب ما را بشکنند و شبهه افکنی کنند، گفت: در ایام دهه فجر دشمنان با شبهه افکنی می‌خواهند بگویند کشور ایران  قدرت و اقتدار ندارد در حالیکه آمریکا خود نیز می‌داند که دیگر شاخص ابرقدرتی خود را از دست داده و دیگر ابرقدرت دنیا نیست و جمهوری اسلامی کشوری است که با اقتدار است.
وی سرنگونی پیشرفته ترین پهپاد آمریکا طی هفته گذشته در سامرا را نشان از شکسته شدن شاخص قدرت آمریکا  و خواری آن دانست و خاطر نشان‌کرد: بر اساس تجربه ۴۳ ساله خود در سپاه می‌گویم که آمریکایی‌ها با وجود داشتن امکانات بسیار، ترسوترین نیروهای روی زمین بوده و قدرت و اقتدار ندارند.
سردار فرجی با اشاره به اینکه امروز ببینید که نیروهای یمنی،حزب الله، حشدالشعبی با کمترین امکانات در مقابل دشمنان خود چگونه می‌جنگند؟ یاد آور شد: داعشی‌هایی را که آمریکا پرورش داده بود با آن همه امکاناتی که داشتند و چون نقل و نبات از موشک کورنت  استفاده می کردند سردار شهید سلیمانی آنان را با وجود تمام‌امکاناتشان نابود کرد.

سردار فرجی با بیان اینکه به جهان ایرانی باید بگوییم ۸۵ درصد منابع نفتی کشور پیش از انقلاب تنها در اختیار ۴۵  خانواده بود، اضافه کرد: امروز می‌گوییم که دزدی و اختلاس است! بله هست! چون امروز  با امکانات پیشرفته موجود دزدی‌ها و اختلاس‌ها پخش می‌شود و آنقدر دزد دزد می گوییم‌که خود دزدها، دزدها را نشان می‌دهند. 
مشاور فرمانده سپاه انصارالحسین همدان در ادامه با تاکید بر اینکه ما کشور قدرتمندی هستیم و این قدرت نه به سلاح و نه به موشک است بلکه این همبستگی به قدرت مردمی ماست، یاد آور شد: پدر شهیدان بهادر بیگی با چهار شهید، شهیدان تیموری ،چنگیزی و همه شهدا هیچ گاه طلبکار نظام نبودند، کسانی‌ در خال حاضر  طلبکار هستند که  بدهی  بسیاری به نطام دارند و از دولت و نظام‌ به نان و نوا رسیده اند.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان همدان هم در این مراسم با بیان اینکه در توسعه فرهنگ و توسعه آن در اولویت قرار دارد، اظهار کرد: بیرونی ترین لایه فرهنگ رفتار است، فرهنگ به معنای شیوه رفتار و تفکر است.
احمدرضا احسانی تصریح کرد: شاخصه‌های متعددی برای توسعه فرهنگ در جامعه وجود دارد که بخش‌هایی از آن قابل رویت مانند تعداد کتابخانه‌ها، تعداد هنرمندان، تعداد صندلی‌های سینما، تعداد تألیف کتب است و بخشی دگر غیر قابل ملموس است که در اینجا منظور همانند زیبایی، عشق و اندیشه، ایثار و از خود گذشتی است که با هیچ معیاری قابل اندازه‌گیری نیستند.
وی با بیان اینکه کار هنرمند به تصویرکشیدن زیبایی ها است، افزود: با این تعبیر ، اولین و بالاترین هنرمند؛ ذات اقدس باری تعالی است چون همه خوبی‌ها و زیبایی ها را که سرمنشأ آن خود اوست، برای ما به تصویر می‌کشد.
احسانی افزود:  تأثیر یک اثر هنری به مراتب بیشتر از صدها  سخنرانی است و در انتقال مفاهیم باید به این مقوله توجه شود و از هنرمندان و رشته‌های هنری به خوبی بهره گرفت. 
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان گفت: اگر روی باورها و نگرش‌ها در حوزه فرهنگ توجه شود قطعا تأثیر خود را بر روی اجتماع، اقتصاد و سیاست خواهد گذاشت و آن را اصلاح خواهد کرد. 
وی تصریح کرد: اصلاح هر گونه رفتار، جامعه پذیر کردن افراد، جریان سازی و فرهنگ‌سازی ارزش‌ها و اعتقادات جامعه از طریق هنر بسیار ساده‌تر و باورپذیرتر خواهد بود.
در پایان این مراسم از محمدتقی جعفری تفضل از درگزین، عمار موحد از تهران و مجتبی صفدری از رشت که به ترتیب رتبه‌های اول تا سوم محفل ادبی ساعت دلتنگی را به‌دست آورده بودند، تجلیل شد، همچنین از محسن کلهر، محمد صارمی شهاب و حسن کرمی نور برگزیدگان استانی این محفل نیز تقدیر به عمل آمد.

text to speech icon

نظر شما :