طرح فناورانه سیر جهاددانشگاهی همدان گامی مهم در تحقق شعار سال

۲۴ فروردین ۱۴۰۱ | ۱۲:۲۰ کد : ۴۲۹۰۲ ستادی
طرح فناورانه سیر جهاددانشگاهی همدان گامی مهم در تحقق شعار سال

به گزارش روابط عمومی جهاددانشگاهی واحد همدان، طی جلسه مشترکی که روز دوشنبه 22 فروردین ماه با حضور فرماندار شهرستان همدان، رئیس جهاددانشگاهی استان و معاون پژوهشی این مجموعه برگزار گردید، طرح فناورانه جهاددانشگاهی با عنوان "استخراج و فرآوری اسانس، عصاره و مواد موثره سیر"  مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

در این جلسه دکتر علی کلانترنیا رئیس جهاددانشگاهی استان ضمن اشاره به کلیات طرح به مباحث دانش بنیان بودن طرح، ظرفیت و پتانسیل بالای آن در جهت اشتغال زایی و همراستا بودن با شعار سال 1401 اشاره کرد.

کلانترنیا افزود: طرح فناورانه سیر جهاددانشگاهی علاوه بر تولید اسانس، عصاره و مواد موثره سیر، می تواند بخش تحقیقاتی و توسعه شهرک سیر همدان نیز، قرار گیرد.

در ادامه دکتر محمدعلی محمدی فرماندار شهر همدان ضمن قدردانی و استقبال از این طرح ارزشمند جهاددانشگاهی همدان، ابراز کرد: درصدد ایجاد شهرک سیر در شهر مریانج و روستاهای اطراف هستیم چراکه عمده تولید محصول سیر در این مناطق می باشد.

دکتر خلیل میرزایی، معاون پژوهشی جهاددانشگاهی همدان، نیز در این جلسه ضمن اشاره به مراحل مختلف طرح در بخش های استخراج و فرآوری اسانس و عصاره سیر مبنی بر روش های نوین و دانش بنیان؛ توضیحاتی را ارائه کرد.

وی افزود: میزان مصرف فرآورده های سیر در کشور بسیار بالا بوده و هر ساله ارز فراوانی جهت واردات این محصول ارزشمند هزینه می شود که در صورت راه اندازی این واحد صنعتی، ضمن جلوگیری از خام فروشی از خروج ارز از کشور نیز، جلوگیری می شود.


نظر شما :